תאונת אופניים חשמליים – כל מה שצריך לדעת

בשנים האחרונות, תחום האופניים החשמליים תפס תאוצה רבה ואנו עדים לנוכחותם ההולכת וגוברת של האופניים בכבישים וברחובות. ככל שעולה מספרם במרחב הציבורי, כך מתרבים המקרים של אי-אילו חיכוכים בין עוברי אורח או כלי רכב ממונעים לבין אופניים חשמליים. מקרה שכזה לדוגמא, התרחש בשנת 2014, רוכבת אופניים בת 35 רכבה לעבודתה ונפצעה כאשר נהג מונית חונה פתח את דלת הרכב בפתאומיות. הנהגת נפלה ונפצעה באורח בינוני ובית המשפט פסק עבורה פיצויים בסך 280 אלף שקלים (לקריאת הפסיקה באתר פסקדין).

לאור מקרי תאונות האופניים החשמליים הרבים, היחס המשפטי והציבורי כלפי האופניים החשמליים החל להשתנות לאחרונה – שבילי אופניים ייעודיים, תקנות מיוחדות לרוכבים, חוקי תעבורה חדשים וזכויות חדשות לרוכבים – הם רק חלק מהשינוי שחל בשנים האחרונות, מומלץ לכל רוכב אופניים להכיר ולהתעדכן. אז מה עושים במקרה של תאונת אופניים? למי פונים, והאם מגיע לכם פיצוי?

תרחישים אפשריים לתאונות אופניים

לפני שנפרט על הפעולות שיש לבצע לאחר תאונת אופניים ועל גובה הפיצויים האפשרי, עלינו להגדיר את מעמדם החוקי של רוכבי האופניים. על פי תקנות התעבורה, אופניים חשמליים אינם מוגדרים כרכב מנועי. לכן, במקרה של תאונת דרכים בין רכב לאופניים חשמליים, דינו של רוכב האופניים יהיה כדין הולך רגל. בשל כך, רוכב האופניים יהיה זכאי לקבל פיצוי מחברת הביטוח של הרכב.
כמו כן, כאשר מתרחשת תאונה בעקבות מפגע סביבתי כלשהו (בור פתוח בכביש, לדוגמא), הרי שרוכב האופניים הוא כמו הולך רגל וניתן לבדוק את זכאותו לקבלת כספי פיצויים מהעירייה, מהרשות המקומית או מהגוף אשר התרשל ואחראי למפגע.

תאונת אופניים חשמליים – כל מה שצריך לדעת

אז איך להתנהל בשעת תאונה?

במידה והיית מעורב בתאונת דרכים, הדבר הראשון שאתה צריך לעשות הוא להזעיק עזרה רפואית אם אתה זקוק לה.
מלבד הטיפול הרפואי, חשוב ליצור קשר מיידי עם עורך דין המתמחה בנזקי גוף, שינהל את האירוע מול חברת הביטוח על מנת שתקבל את מלוא הפיצויים המגיעים לך.
כמו כן, חשוב לתעד את האירוע: לקחת את פרטי הנהג הפוגע, את מספר הרכב שלו, לצלם את הפגיעה, ואם ישנם עוברי אורח שהיו עדים לתאונה, יש לקחת מהם פרטים מזהים לצורך מתן עדות בהמשך.
חשוב לציין – הליך תביעה לפיצויים הוא הליך מאתגר, מסובך ומכיל פרטים וגורמים רבים. חשוב לשכור את שירותיו של עורך דין מומחה שיידע לטפל בתיק באופן המקצועי והאמין ביותר. לפי ניסיון העבר שלנו, כאשר נפגעי תאונות דרכים מנסים לטפל בתיק באופן עצמאי או חובבני, במרבית המקרים גובה הפיצויים יהיה נמוך משמעותית ממה שהיה אילו היו שוכרים עורך דין.

מה לעשות בתאונת נפילה?

כאשר מתרחשת תאונה של נפילה, התנגשות או כל נזק כזה או אחר בעקבות מפגע בטיחותי, הדבר מקנה לכם את הזכות לתביעת פיצויים כספיים מהעירייה, הרשות המקומית או הגוף האחראי על המפגע. בור פתוח, פיר ביוב, סדקים, מהמורות או חלקי בטון וברזל חשופים מהווים מפגעים בטיחותיים להולכי הרגל ולרוכבי האופניים, ועל כן כאשר הם גורמים לתאונה ולנזקים בגוף – האשמה תהיה על אחריותם.
לעירייה יש אחריות לכך שהמרחב הציבורי יהיה מקום בטוח לשימוש, וכאשר הוא הופך מסוכן – התאונות לא תאחרנה לבוא, ותביעות הפיצויים בעקבותיהן.
אם כן, בתאונת דרכים שהתרחשה בעקבות מפגעים בטיחותיים, יש ליצור קשר מהר ככל האפשר עם עורך דין ולקבל את הטיפול הרפואי הרלוונטי. חשוב מאוד לשמור את הקבלות, המסמכים וחוות הדעת הרפואיות – לכל אלו ערך רב שישפיע על רכיב הפיצויים בהליך התביעה.
בנוסף, חשוב לצלם את הפגיעה וכן את מקום האירוע. כך לדוגמה, יש לצלם את הפיר הפתוח, את חלקי הבטון/ברזל החשופים, ואת מה שגרם לתאונה.

כיצד לנהל את הליך התביעה?

במסגרת תהליך תביעת פיצויים עליכם להוכיח כי אכן נגרם לכם נזק. יש להציג את כל הנזקים שנגרמו לכם בעקבות התאונה, כמו הוצאות כספיות, הפסדי שכר, שברים, מוגבלויות בתנועה ועוד. אותם נזקים מכונים בשפה המשפטית "ראשי נזק". בית המשפט בוחן את אותם ראשי נזק וכך מצליח לכמת את הנזקים ולקבוע את שיעור הפיצויים שמגיע לכם.
לרוב, כאשר הליך התביעה אינו מנוהל בידי עורך דין מתאים, כספי הפיצויים יהיו נמוכים יותר, וזאת מכיוון שעורך דין יודע כיצד לבנות אסטרטגיית תביעות נכונה ויעילה, הוא יידע אילו גופים יש לתבוע, אילו מסמכים להציג, יידע להתייעץ עם אנשי מקצוע רלוונטיים כמו אנשי רפואה שיודעים להעריך את הנזק הרפואי ועוד.
כאמור, כדי להציג את מגוון הראיות והמסמכים הרבים הדרושים לבית המשפט – על הנפגע לפעול נכון כבר בשעת התאונה, אחרת הוא עלול לאבד כספים רבים המגיעים לו בזכות.

כמה כסף מגיע לי?

ממש כמו שכל תאונה נגרמת בנסיבות אחרות ומובילה לנזקים שונים, כך כספי הפיצויים משתנים ממקרה למקרה. למעשה, לא ניתן לקבוע סכום מדויק לגובה הפיצויים, אולם אפשר לבחון מקרים מהעבר:
ב-2016, צעיר בן 23 רכב על אופניו החשמליים בקרית יובל, נתקל בבור שהיה בכביש, נפל ושבר את פרק כף היד. בעקבות השבר, בית המשפט פסק לו נכות של 5% ופיצויים של 75 אלף ש"ח. נכון לציין שכמו בכל הליך משפטי, גם כאן הצד הנתבע – העירייה – השיב את טענותיו. בזכות עדותו של הצעיר הנפגע שהייתה עקבית, אמינה ומקצועית – בית המשפט פסק לו פיצויים נכבדים. על כן, חשוב לשכור את שירותיו של עורך דין מומחה שיידע להעניק את הטיפול המשפטי הראוי.

הייתם מעורבים בתאונת אופניים? זקוקים לייעוץ משפטי או לניהול, ליווי וטיפול משפטי מקיף? אנחנו כאן בשבילכם. לפרטים נוספים וייעוץ הקליקו>>

משרד עורכי דין ג'ני זיו – מתמחים בתאונות אופניים חשמליים

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו 073-727-5692 השאירו פרטים ונחזור בהקדם:

מאמרים נוספים

שכר טרחה עורך דין תאונות דרכים

שכר טרחה עורך דין תאונות דרכים – כל מה שחשוב לדעת לצד הטראומה, הכאב והסבל שעוברים מי שחווים תאונת דרכים, רובץ לו נושא התביעה בעקבות התאונה. מי שניזוק בתאונת דרכים בוודאי ירצה לדרוש את הפיצויים המגיעים לו, ובצדק. כשפונים לחשוב

קרא עוד »

תאונת דרכים בדרך לעבודה

תאונת דרכים בדרך לעבודה – כל מה שרציתם לדעת תאונות דרכים ותאונות עבודה הם אירועים נפוצים אשר לצערנו הרב קורים לא מעט. מה זו בעצם תאונת דרכים? מהי תאונת עבודה? האם תאונת דרכים יכולה להיחשב כתאונת עבודה? את מי בכלל

קרא עוד »

פיצויים על תאונת אופנוע – המדריך המלא

אופנועים נחשבים לכלי רכב בעלי סיכון גבוה לפציעות ונזקי גוף. שלא כמו רכבים עם ארבעה גלגלים המאופיינים בתאים אטומים ומוגנים, אופנוע חשוף לפגיעות, החלקות ומעידות פי כמה ממכונית. על-כן, מחיר פוליסת הביטוח שלו גבוה יותר ממחיר פוליסת הביטוח של רכב

קרא עוד »

תאונת אופניים חשמליים – כל מה שצריך לדעת

בשנים האחרונות, תחום האופניים החשמליים תפס תאוצה רבה ואנו עדים לנוכחותם ההולכת וגוברת של האופניים בכבישים וברחובות. ככל שעולה מספרם במרחב הציבורי, כך מתרבים המקרים של אי-אילו חיכוכים בין עוברי אורח או כלי רכב ממונעים לבין אופניים חשמליים. מקרה שכזה

קרא עוד »

תאונת קורקינט – כל מה שצריך לדעת

כאשר רוכב קורקינט נפגע ונפצע מתאונה – הן תאונה המעורב בה כלי רכב אחר והן תאונה עצמית המתרחשת בעקבות רשלנות של צד ג' ולא של הרוכב (למשל כתוצאה מהתרשלות של העירייה שהשאירה בור פתוח) – הוא יהיה זכאי לקבל פיצויים

קרא עוד »
עורכת דין ג'ני זיו

צרו קשר עכשיו

דילוג לתוכן