עו"ד תאונות דרכים

לצערנו, תאונות דרכים מתרחשות בישראל מדי יום ורבים מתושבי המדינה, עברו או מכירים מישהו שעבר תאונת דרכים. על פי נתוני עמותת "אור ירוק", בשנת 2019 נפגעו בתאונות דרכים 22,695 בני אדם.
מיותר לציין, שמדובר באירוע קשה וטראומתי למעורבים בו, אשר במקרים רבים, עלול להשפיע על עתידם ולשנות את חייהם.

ההגדרה של תאונת דרכים:

תאונת דרכים מוגדרת כמאורע שבו נגרם לאדם נזק גוף עקב שימוש ברכב מנועי למטרות תחבורה.
רבים מהנפגעים משוכנעים שתאונת דרכים (שכתוצאה ממנה יש גם נפגעים בנזקי גוף) היא תאונה בה מעורבים שני כלי רכב או יותר. אמנם זה נכון אך מספיק כי כלי רכב אחד אשר יהיה מעורב בתאונה על מנת להגדיר זאת כתאונת דרכים לרבות הולכי רגל, רוכבי אופניים, מפגע סביבתי, רכבת, טרקטור וכו'. 

דוגמאות לתאונות דרכים:

 • נהג עלה על המדרכה ודרס הולכי רגל.
 • רכב שהתדרדר לתהום ופגע בעוברי אורח.
 • סגירת דלת הרכב על האצבעות של הנוסע/נהג.
 • נהיגה ללא רישיון וגרימת תאונת שרשרת
 • פציעה שנובעת כתוצאה מתיקוני דרך בכלי רכב כגון החלפת גלגל באמצע הדרך או כוויה כתוצאה מפריצת מים רותחים מהמאייד (רדיאטור) של כלי הרכב.
 • פציעה הנובעת כתוצאה מנפילת חפץ כלשהו בתוך הרכב על הנפגע (מזוודה שנופלת על הנוסע בזמן נסיעה.

במידה ונפצעתי בתאונת דרכים – מה עליי לעשות?

אחד הכללים הראשונים, בעת הגשת עזרה ראשונה לאדם שנפגע בתאונת דרכים, הוא להתקשר למוקד 101 למגן דוד אדום ולהזמין אמבולנס.
יחד עם זאת, ישנה המלצה נוספת וחשובה מאוד עבור כל אדם אשר מוצא את עצמו מעורב בתאונת דרכים (כמובן שבהנחה והסביבה הינה ללא פצועים הזקוקים לחילוץ/עזרה מכל סוג) והיא, ליצור קשר עם עו"ד – קרו אין ספור מקרים של אנשים אשר עברו תאונת דרכים ולא פעלו כפי שהיה נכון לפעול, מה שהוביל בשלב מאוחר יותר לפגיעה בהליך המשפטי ובהתנהלות אל מול חברת הביטוח.
להלן הפעולות על פיהן יש לנהוג בזירת התאונה ולאחריה:

 • בדיקה אם ישנה פגיעה פיזית. במידה וישנו חשש ולו הקל ביותר לפגיעה שכזאת, יש לשבת, לא לזוז ולחכות להגעה של עזרה.

 • במידה וניתן לתפקד, למרות הפגיעה, מומלץ לקחת את פרטיהם של כל המעורבים בתאונה (במידה וישנם כאלו) הכוללים: פרטי או צילום ת.ז, טלפון, פרטי ביטוח חובה ומקיף ומספר כלי הרכב.
 • במידה ויש עדים לתאונה חשוב לקחת מהם פרטים ליצירת קשר – כך שבמידה ויתעורר צורך, ניתן יהיה לפנות אליהם לצורך קבלת הצהרה ואף למסור עדות בבית המשפט.
 • בדיקה רפואית: יש לגשת באופן מידי לבית חולים, גם אם לא מרגישים כאב פיזי בשלב ראשוני – לעתים, הכאב מופיע רק מספר ימים לאחר מכן ובכוחה של סריקה רפואית לאבחן בעיות אשר עלולות להופיע בעתיד. מעבר לכך, המסמך הרפואי מהווה ראיה כי נזק הגוף אכן קרה.
 • פניה למשטרה: יש לפנות למשטרה לצורך מתן עדות לגבי התאונה וקבלת אישור על פרטי התאונה.
 • פניה לחברת הביטוח: מרבית האנשים אינם מודעים לכך, אבל, גם במידה והנפגע אשם בתאונה, הוא זכאי לקבל פיצוי. בכל שנותיי כעו"ד נתקלתי בהרבה לקוחות אשר לא היו מודעים לכך וללא הייעוץ שניתן להם על ידי, לא היו חושבים בכלל על לתבוע את חברות הביטוח. חשוב מאוד לנהל את תהליך המשא ומתן באמצעות עורך דין.

מי זכאי לפיצוי?

נוסע, נהג או הולך רגל שנפגע בתאונת דרכים בה היה מעורב כלי רכב מנועי, יכולים להיות זכאים לפיצויים כספיים.

מהו סכום הפיצויים אותו אוכל לקבל?
בתביעת פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, גובה הפיצויים נקבע לנפגע עפ"י רכיבים שונים המכונים "ראשי נזק" וכוללים בין היתר: שיעורי נכות, אובדן כושר השתכרות, הוצאות רפואיות, הוצאות סיעוד, הוצאות ניידות, כאב וסבל, הוצאות התאמת דיור והוצאות משפט – ישנן הוצאות נוספות אך אלו העיקריות. 

אם כך, כמה כסף מגיע לי? 5000 ₪? 100,000 ₪? זוהי שאלה אשר חוזרת על עצמה בכל פגישה עם לקוח/ה אשר נפצע/ה בתאונת דרכים.
השאלה טבעית ומוצדקת, הרי לשם כך התכנסנו. חשוב להבין, שאין תשובה אחידה וכל תיק נבחן לגופו. זוהי תורה שלמה ובה מגוון תרחישים רחב אשר בגינו ניתן לפסוק את גובה הפיצוי.
אנסה לפרט באמצעות שלושה תרחישים המשקפים את מרבית המקרים:

1 – נכות קבועה: נקבעת כאשר נותרה הגבלה לצמיתות בתפקוד של הנפגע ואינה צפויה להשתנות בעתיד. הנכות מחושבת על פי הפסדי שכר עד גיל הפרישה ואחוזי נכות. בדרך כלל פיצויים מסוג נכות קבועה הינם הפיצויים בעלי הערך הכספי הגבוה ביותר ויכולים להסתכם בעשרות ומאות אלפי שקלים. למען הסר ספק, ברגע שנכות נקבעת כקבועה, היא לכל החיים וניתן להסיק שאחוזי הנכות יישארו תקפים עד יום מותו של התובע. 

2 – נכות זמנית: נקבעת כאשר צפוי שמצבו הרפואי של האדם הנפגע ישתנה עם הזמן. במילים אחרות, הפציעה/נכות אינה קבועה וישנה סבירות כי בעתיד זה ישתנה. לכן, נקבעים אחוזי נכות אשר מוגבלים לזמן מסוים. פציעות אופייניות הן בדרך כלל פציעות יבשות כגון שברים אשר בסופו של יום יתאחו ולא יותירו נכות. במקרים שכאלה, יחושבו הפיצויים מרגע קיום תאונת הדרכים ועד סיום התיק. בדרך כלל פיצויים מסוג נכות זמנית יכולים להגיע לסכומים של בין אלפי ועד עשרות אלפי שקלים. 

3 – פיצוי המושפע ממיומנותו של עו"ד: אדם שנפצע מגיש באמצעות עו"ד תביעה כנגד חברת הביטוח. בסופו של יום היא זו שתפצה אותך כספית. עו"ד מיומן ומנוסה ינהל עבורך משא ומתן מקצועי ויגרום לכך שחברת הביטוח תהיה מוכנה לשלם פיצוי כספי ללא הסיכון בניהול הליך משפטי ארוך ומתיש מאחר וקצב ההחלמה והיקף הנזק משתנה מאדם לאדם. חברות הביטוח מודעות לכך ולעתים כשרואות עו"ד מנוסה העומד מולם מעדיפות שלא לקחת את הסיכון ולשלם מראש פיצוי הולם. כמובן שכל מקרה נתון למשא ומתן אל מול חברת הביטוח ולשם כך יש צורך בכריש אשר יעמוד אל מול חברות הביטוח הגדולות.

נפגעת כתוצאה מתאונת דרכים? מוזמן ליצור קשר עם משרדינו ולעשות את הצעד הראשון בדרך לקבלת מלוא הפיצויים המגיעים לך. 

לשיחת ייעוץ

דילוג לתוכן